Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Gelişimi Serhan 
Soru: Bebeğimiz: [ 3413 ]
kızım 3 aylık 8.5 kilo boy 63 cm dir. Sanırım kilo olarak maksimum 7,5 kilo olması gerekir. Herhangi bir rahatsızlığı olabilir mi?

Şİmdiden cevabınız için teşekkürler.
27 Ağu 2007
09:13
Cevaplayan: Uzm.Dr. Gözde KANMAZ  
Cevap:  
merhaba,

kızınız mamalesef biraz hızlı kilo almış 3 aylık türk çocuklarına göre kilosu oldukça fazla hazal şişmanlık olarak değerlendirebilecek boyutta. Doğum kilosu 4 kg ın üzerinde olan çocuklarda anne deki şeker hastalığı söz konusu olabilir ancak kızınızaın doğum kilosu normalken daha sonra hızlı kilo almı söz konusu. bu yaş grubunda şişmanlık alltta yatan bir neden bulunmadan tamamen yapısal olabileceği gibi ayrıntılı bir muayene ve hormonal değerlendirmenin faydalı olacağını düşünüyorum

bu arada bebeği nasıl beslediğiniz den bahsetmemişsiniz kolay gelsin 
27 Ağu 2007
10:34
Cevaplayan: Uzm.Dr. Çağlar ACAR  
Cevap:  
merhaba

 eğer kızınız sadece anne sütü alıyorsa önemli değil, ek gdalara geçince kilosu normale döner ama şeker hastalığı yönünden açlık kan şekeri baktırsanız iyi olur, hoşçakalın
27 Ağu 2007
08:39
Cevap:  
Merhaba,

 kilosu gerçekten oldukça fazla, bir çocuk hekimi tarafından görülmesi, temel bazı tetkiklerinin yapılması uygun olur, saygılar...
27 Ağu 2007
10:31
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mehmet TÜRAY  
Cevap:  

     Merhaba Serhan Bey ,


     Bebeğinizin gelişmesi muhteşem.  Beslenmesinin detayları bizim için çok çok önemliydi. Umarım sadece anne sütü alıyordur.


     Anne sütünden alınan kiloya müdahale edilmez. Dikkat ederseniz bebeğinizin boyu ve kilosu arasında bir uyumsuzluk yok. İleride de 175- 180 cm. boyunda   “anayiğit” bir hanım olacak herhalde. Belki de filenin sultanlarından biri olur, kim bilir ?


     Şeker hastalığı açısından içinizde bir kuşku kalmaması için, açlık kan şekerine baktırabilirsiniz.  Değerler yüksek çıkarsa ancak daha ileri tetkikler istenebilir.


                                                                                                                                             Sağlıcakla kalın…


                                                                                                                                          Dr.Mehmet  TÜRAY

27 Ağu 2007
17:30
Cevaplayan: Uzm.Dr. Hadi GEYLAN  
Cevap:  
EN SON VERDİĞİNİZ BİLGİLERİ DE BİRLEŞTİRDİĞİMİZDE BÜYÜK İHTİMALLE NORMAL OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. YAŞITLARINA GÖRE 1 KG KADAR, BOYUNA GÖRE 1,5 KG KADAR FAZLALIĞI VAR. ÇOK NADİR GÖRÜLEN BAZI OBESİTE SENDRUMLARI VE HORMONAL BOZUKLUKLAR AÇISINDAN (ÖZELLİKLE GUATR) DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÖNERİRİM. AYRICA SİZİN HERHANGİ BİR İLAÇ ALIALMADIĞINIZI VE BEBEĞİN DE AYNI ŞEKİLDE  İLAÇ ALIP ALMADIĞI (ÖZELLİKLE STEROİD İÇEREN KREMLER) KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLMAMIZ GEREKİR.
28 Ağu 2007
22:22
Cevap:  
Bu konuda çocuk doktorunuzdan daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz..

Sevgiler..

Didem Çardak
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek