Broşürler


Diş Sürmesi (Didem Özdemir Özenen)


Bebeklerde Diş Sürmesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dişler bebeklerde yaklaşık 6 aylıkken sürmeye başlar ve yaklaşık 2,5-3 yaşına kadar devam eder. Bu döneme kadar çıkan dişler süt dişleridir. İlk süren dişler genellikle alt ön kesici dişlerdir. Daha sonra sırasıyla şekilde görüldüğü gibi dişler sürer ve 3 yaş sonunda süt dişleri ağızda üst çenede 10 ve alt çenede 10 olacak şekilde toplam 20 adet olmaktadır. Dişlerin sürmesi için belli aralıklar olsa da her bebekte diş sürme dönemi farklı olabilir.

 

Diş Sürmesi Sırasında Görülen Değişiklikler

Bebeklerde diş sürmesi döneminde dişetlerinde genellikle kaşıntı ve ağrı meydana gelir, bu nedenle huzursuzluk görülebilir, ayrıca ateş, ishal veya kabızlık, iştahsızlık, terleme, uykusuzluk, tükürük akışında artış, dişetlerinde ise kızarıklık, şişme ve morarma görülebilir. Bu dönemde bebekler ellerini sürekli ağızlarına götürürler. Bebeklerin diş çıkarmaları döneminde yaşadıkları bu zorlukları atlatabilmeleri için piyasada bulunan diş kaşıyıcıları yardımcı olabilmektedir. İçerisinde su veya jel bulunan diş kaşıyıcıları buzdolabında dondurmadan sadece soğutarak verilebilir. Dişetlerine sürülen ve ağrıyı hafifleten solüsyonlar ise o bölgede uyuşukluk sağlayarak ağrıyı hafifletecektir fakat belli bir süre için, bu süre geçtikten sonra ise tekrar aynı ağrıyı yaşayacak olan bebek daha huzursuz olacaktır. Bu nedenle bu yüzeysel ilaçların kullanılması tam bir çözüm olmayabilir. Eğer yüksek ateş söz konusu ise (38 derece ve üzeri) bir çocuk doktoru gözetiminde ateş düşürücü vermek gerekebilmektedir. Bazen dişin süreceği bölgede sert ve mor bir şişlik oluşur, buna sürme kisti veya sürme hematomu denilir. Böyle bir durumda bir çocuk dişhekimine (pedodontist) başvurmak gerekebilir. Çoğunlukla kendiliğinden patlayarak dişin sürmesi beklenirken nadiren cerrahi müdahale gerekebilir.

Tüm ebeveynlere sağlık dolu günler dilerim. Saygılarımla.

Yrd.Doç.Dr.Didem Özdemir Özenen

Pedodontist (Çocuk Dişhekimi)

Yeditepe Üniversitesi, Pedodonti Anabilim Dalı

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek