Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Derya 
Soru: Bebeğimiz: [ 3729 ]
çok acil cevaplarsanız sevinirim.göktuğ 14 Eylül 2001 doğumlu. 10 aylıkken konulan astım bronşit teşhisiyle tedavisi esnasında kullandığı ilaçların yan etkisinden 2004 ekim ayında kalpte taşıkardi teşhisi konuldu. o gündür ilaç tedavisi görüyordu (Hacettepede tedavi gördü)ara ara ataklar geçirdi. bu ay ilaç bıraktırıldı ekim ayında labrasyon (duyduğum şekilde yazdım yanlış yada eksik olabilir) yöntemiyle damarları yakma yada dondurma işlemi yapılacak. ailecek çok endişeliyiz. geçireceği bu operasyon hakkında bilgi verirmisiniz. Riskleri nelerdir. bu işlemden sonra normal bir çocuk gibi yaşamına devam edebilirmi? tekrar yenilermi? açıklayıcı bilgilerinize ihtiyacımız var. şimdiden teşekkürler...
11 Eyl 2007
19:29
Cevap:  
Merhaba,

anladığım kadarıyla SVT dediğimiz (supraventriküler taşikardi) durum mevcut, şimdiye dek ilaç kullanıyordunuz (dideral, digoksin, beloc gibi). Elektrofizyolojik çalışma dediğimiz bir tür anjiografik yöntemle kasıktan girilerek SVT çıkmasına neden olan kalbin üst gözleri arasındaki anormal elektrik aktivitesi çıkaran hücrelere ABLASYON dediğimiz tedavi yöntemi uygulanacak. Bu yöntem belirli bir aşamadan sonra uyguladığımız yöntemdir, %90'a varan başarı şansı vardır, ancak SVT çıkaran bölgenin tekrarlama olasılığı az da olsa vardır, geçmiş olsun, saygılar... 
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek