Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi gökçe 
Soru: Bebeğimiz: [ 20027 ]
İyi akşamlar Seydi Bey,
4 aylık bir kızım var. Son günlerde emme sorunu yaşıyoruz.Gece çok iyi içiyor. Ancak gün içinde ben 3 saatte bir vermeye çalışıyorum, "ağlayınca doyururum" u henüz uygulayamıyorum. Bıraksam belki 4 saat 5 saat sonra acıkınca ağlayacak. 3 saat diye şartlandırmışım sanırım kendimi.Kucağıma alıp yatırdığımda ağlamaya başlıyor.Aralıksız uzun süre içmiyor, dura dura bazen ağlaya ağlaya..Bu dönemde normal mi, altında başka birşey olabilir mi? Mamada içmeyen bir bebek, biberonla mama içmediği için kaşıkla, içmesi gerekenden çok az yani 50-60 ml. mama içiyor. Hergün en azından 1 kere vermeye çalışıyorum. Dün çok ağladı, açlıktan olduğunu düşünüyordum. Evde değildik. Buğdaylı yulaflı tok tutan gece kaşık maması vardı arkadaşta, sulu yaptım ondan 1,5 kase içti. Bundan vermeye devam etmeli miyim? Günde kaç kere,kaç ml vermem uygun olur? Anne sütüne devam etmek istiyorum, bırakmaz değil mi? Çok soru sordum ama bilginize ihtiyacım var. Teşekkür ederim..
9 Kas 2010
09:29
Cevap:  
Gökçe Hanım merhabalar,
1)4 aylık bir bebeğin temel besini anne sütüdür.Göğsünüzde süt varken başka bir besin vermenize gerek yoktur ve vermeniz uygun olmaz.
2)Bebeğiniz her gün bir kaç defa altını ıslatıyorsa ve ayda en az 600 gram büyüyorsa başka gıdaya ihtiyacı yoktur.Böyle bir durumda ağlamasının ve huzursuzluğunun başka nedenleri olabilir.Bir çocuk doktoru tarfından muayenesini faydalı olabilir.
Sağlıklı ve mutlu yıllar dileklerimle...

Dr Seydi Battal Gölgeli
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
www.seydibattalgolgeli.com

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek