Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Çocuk Psikolojisi filiz 
Soru: Bebeğimiz: [ 21825 ]
merhabalar, kızım tam 2 yaşında ve yaklaşık 2 aydan beri 2 yaş krizinde. şu ana kadar bu tip soru soranlara verilen cevapları okudum. sabırlı olun, olumsuz davranış yaptığında ilgilenmeyin, ağlamayı kullanmasına izin vermeyin yazıyor çoğunda. ama bazı davranışları ona zarar verecek cinsten (prizle oynama ) ya da gerçekten tahhammülüm dışında ( kakasını halıya yapıp onunla oynama- bulaştırma), inatla yolda yere yatma ( gidiyor gibi yapınca da gelmiyor mesela peşimizden) ..vs şeklinde olabiliyor. bu durumlarda haliyle ilgisiz kalamıyoruz. somut olarak örneklendiriseniz bu gibi durumlarda ne yapalım? teşekkürler.
4 Eyl 2012
14:59
Cevap:  

Ailede sevgi, şevkat, anlayış hoşgörü kadar sınır koymada ailenin sağlıklı fonsiyonelliği ve çocuğun sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Uygunsuz isteğe “hayır “demek uygunsuz davranışları sınırlandırma çocuğun kendi öz denetimini oluşturması için oldukça yerinde davranış örüntüleridir. Anne-babanın tutarlı olmaması; annenin evet dediğine babanın olmaz demesi, büyük anne -babaların “bu sefer benim için affet”, demesi vb. bu öz denetimi bozucu bir etki yaratır.
Küçük çocuklarda direniş söyleneni yerine getirmeme, duymazlıktan gelme, yemek, uyku ve tuvalet saatlerinde inatlaşma şeklinde kendini gösterir. Özellikle anne baskı kurarak kısa sürede sonuç almak istediğinde çocuğun direnişi ile karşılaşır. Bu zamanlarda annelerin aşırı tepki ve cezalara yönelmeleri, sürekli uyarılarda bulunmaları, inadını kırmaya ve baskı kurmaya çalışmaları ya da her istediğini yerine getirme yerine ilgi alanları bularak çocuğu başka bir etkinliğe yönlendirmeleri, sakin ve tutarlı davranmalarını öneririm.
Çocuğun tepkisel davranışlarının nedenleri, ebeveyn tutumlarında uygulanan disiplinin tutarlılığında aranabilir. Çocuğun bunları ebeveylerinin hangi davranışlarına yönelik yaptığını belirlemek amacıyla bir çocuk psikologundan destek almanızı öneririm.
Saglıkla kalın.

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek