Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Çocuk Psikolojisi Fatma 
Soru: Bebeğimiz: [ 47 ]
MERHABALAR BENIM 29 AYLIK KIZIM VAR TUVALET ALISKANLIGI KAZANDIRMAYA CALISIYORUZ AMA SAATLERCE ALTI ACIK KALIYO NE ALTINA YAPIYO NE TUVALATE YAPIYO TUVALETINI GELDIGINI BEN ANLIYORUN KIVRANIYO TUVALETE GOTURUYORUM YAPMIYO BENI BEZLE DIYO BEZLIYORUM BEZINE YAPYO YAPTIM DIYE BANA HABER VERIYO NE BI YOL IZLEMEM LAZIM NE YAPMAM GEREKIYO ANLAMADIM KIZIM ALTINA YAP DIYORUN ONUDA YAPMIYO TUVALETE GOTURUYORUM YARIM SAAT KIRK BES DAKKA BEKLEDIGIMI BILIRIM AMA YAPMIYO LAZIMLIGADA YAPMIYONE YAPMAM LAZIM BANA BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM ŞİMDİDEN TESEKKURLER.
7 Şub 2007
22:28
Cevaplayan: Uzm.Dr. HALİT ÖZKAYA  
Cevap:  
Merhabalar Fatma  Hanım,

tuvalet eğitiminde esas olan bebeğin hazır olmasıdır. Ona zaman tanıyın . Asla acele etmeyin. Ona bunu oyunlarla anlatmaya çalışın. mesela lazımlığa kaka yaparsa tuvalete beraber dökün. Fifonu beraber çekin. lazımlığa kaka yaparsa ödüllendirin. İlk başlarda lazımlığa oturmasını sağlayarak ondan korkmamasını sağlayan. Daha sonra çıplak iken oturtun. Aşağıda bu konuda bir eğitici broşür var. Sağlıcakla kalınız.

 

Tuvalet EğitimiTuvalet veya oturak eğitimi sıkıntılı bir iş olarak değil hoş bir deneyim olarak yaşanmalıdır. Bunun önşartları: doğru zamanlama, olumlu tutum, yumuşak ve rahat bir yaklaşımdır.

Tuvalet eğitimi anne-baba ve çocuk için önemli ve farklı anlamlar içerir. Usandırıcı, zaman alıcı, kirli ve masraflı çocuk bezlerinden kurtulmak, ve kreş seçeneklerinin artması ebeveynler için önemli konulardandır. Pek çok anne-babanın bebeğin ilk doğduğu günden başlayarak, akıllarını lazımlık eğitimine takmalarında; ne zaman başlayacaklarını ve nasıl başaracaklarını merak etmelerinde şaşılacak bir yan yoktur. Çocuk açısından bakıldığında bu olay bağımsızlık ile ilgilidir: “Kısa bir süre önce yürümeye başlayan küçük çocuğunuzun bağımsızlık yolunda yeni bir adım atması” anlamına gelir.
Tuvalet eğitimi basit olarak: “Kuru ve temiz kalması için çocuğunuza yardımcı olmak” şeklinde tanımlanabilir. Yapmanız gereken, çocuğunuzun oturağı kullanmaya hazır ve kullanabilecek durunda olduğu anı gözlemek, ardından da bunu nasıl yapacağını ona göstermektir.

¦ Ne Zaman Başlamalı?

Doğru yaş, çocuğunuzun hazır olduğu zamandır. Çocuk hazır olmadan başlanılan eğitimlerde süreç uzamaktadır. 18 aylıkken eğitime başlanan çocukların birçoğu 4 yaşına gelmelerine karşın eğitimlerini tamamlayamamalarına karşın; eğitime 2 yaşında başlayanların çoğu bunu 3 yaşında tamamlamış olmaktadır.
Çocuk gelişimi açısından bakıldığında şunlar söylenebilir:
· 12 aylıktan küçük bir çocuğun barsak hareketlerini ve çişini kontrol etmesi beklenemez.
· İkinci yılda ortaya çıkan ve çocuğun hemen herşeye itiraz etmesi olarak kendini gösteren “negativism” dönemi hafifleyene dek başlamamakta yarar vardır.
· 18 ila 24. aylar arasında bir çocuk yavaş yavaş hazır olduğunun sinyallerini vermeye başlar.
· Tuvalet eğitimini kazanmak için ortalama yaş; kızlar için 29 ay, erkekler için 30 aydır. Ortalama demek bu aylara gelindiğinde hala çocukların yarısının tuvalet eğitimini tamamlamamış olması demektir.
· Tuvaleti kullanmak; yürümek, konuşmak, küplerle oynamak gibi bir bağımsızlık göstergesidir. Çocuklar bu tür eylemleri kendilerini duygusal olarak hazır hissettiklerinde daha kolay başarırlar.
· İdrar kesesi ve barsaklarda boşaltımı düzenleyen kasları kontrol etmeyi öğrenmiş olan çocuklarda tuvalet eğitimine başlanabilir. Genelde bebekler 15-18 aylık olmadan önce bağırsaklarının hareketini denetleyemez ve oturak kullanmaya hazır duruma gelemezler; ardından idrar keselerini denetlemeleri yani çişlerini tutabilmeleri için daha 4-5 ay geçmesi gerekir.
· Oturak kullanmayı öğrendikten sonra en az üç yaşına, hatta daha ileri yaşlara kadar sık sık kazalarla karşılaşılır.
· Bazı çocukların oturak kullanmayı öğrenmeleri diğerlerine göre daha uzun sürer. Genellikle erkek çocuklar kızlardan daha yavaştır. Unutulmaması gereken, tümünün, sırası gelince bu iş

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek