Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları funda 
Soru: Bebeğimiz: [ 23493 ]
merhaba.oğlum 3 yaşında ve malesef üst en arka dişte çürüme var hafif..dolgu yaptırmamız gerekiyormuş uyutularak..ama ben narkoz alınca birşey olur diye endişeleniyorum..dişçi koltuğunda sakince otursa kımıldamasa o şkilde iğneyle uyuşturup yapılablirmi dişi ??bu yaşta zor gerçi ama :( damardan kan alıcaklar narkozdan önce..damat yolu açılacak zor değilmi bu küçük çocuk içn..alt dişlerdede çok azıcık sararma başlamış..düzenli fırçalıyoruz ama fayda etmedi demekki bunca zaman..
9 Nis 2013
11:56
Cevap:  
Merhabalar, çocuğunuzun en arka azı dişi henüz çıkmışken bu kadar hızlı çürümesi düşündürücü, o yüzden öncelikle çürük oluşturan faktörler değerlendirilmeli, çok fazla dişi çürüten karbonhidratlı gıdalar ve aburcuburlar daha hızlı diş çürümesine yol açarlar, bu yüzden ara öğünlerde bu tür yiyecekler vermeyin, akabinde dişleri macunsuz (yutacaktır) fırçalayın, gece beslenmesi varsa yavaş yavaş uzaklaştırın, her gece yatmadan dişlerini önce çocuğunuz (oynayacaktır) sonra siz (özellikle azılar bölgesini) fırçalayın. Mutlaka bir çocuk diş hekimine götürün, flor vernik gibi koruyucu uygulamalardan yararlanın. 3 yaş koltukta oturup dolgu yapmak için zor bir yaş ama imkansız değil, zorlamadan, çocuğun o ortama isteyerek gelmesini sağlayarak tedavinin yapılma ihtimali var diye düşünüyorum.
Sağlıcakla....
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek