Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Basak 
Soru: Bebeğimiz: [ 4049 ]
merhaba benim 29 aylık kızımda yaklaşık 1 hafta önca sağ bacağının üst kısmında belinden aşağıya doğru ufak bir sivilce çıkmıştı.kızım lazımlıkta otururken tırnağıyla sivilcesini kaşımış ve kanatmıştı.sanırım sonra mikrop kapmış olacak ki sivilcesinin etrafı kızardı sertleşti ve iltihaplı bir baş oluştu.bende sivilcesini kan gelinceye kadar sıkıp içindeki iltahabı boşaltım,batikon ile da çok temizleyip üzerine bactroban antibiyotik krem sürdüm.yalnız içinden o kadar fazla miktarda sarı ve akıcı bir iltihap çıktıki bu durumdan dolayı endişelendim.şu anda antibiyotik şurup da veriyorum.kızarıklık geçti ama hala sertlik var.sizce önemli bir şey olabilir mi ya da tehlikeli.neden çıktığını da merak ediyorum.iyi çalışmalar...
27 Şub 2008
16:31
Cevaplayan: Prof.Dr. B.Haluk GÜVENÇ  
Cevap:  
Sn Başak Hn,

 

Şimdilik gerekenleri, eksik de olsa yapmışsınız. Sertlik olan bölgenin normale dönmesi beklenmelidir. Vücutta oluşan abselerde tutulması gereken doğru yol, abse materyalinin hastane ortamında doktor tarafından boşaltılarak kültürünün alınması ve antibiotik tedavisinin ona göre uygulanmasıdır.  

 

Tekrarlaması durumunda bu kez kendiniz müdahele etmeyip, bir çocuk cerrahına götürür iseniz, sorularınızın cevaplarını uygun biçimde alabilirsiniz.

 

Saygılarımla,

 

Prof Dr Haluk Güvenç
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek