Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Aşıları Gülen 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
Synagis aşısı nedir...neden yapılmalıdır..Synagis Aşısı her doğan prematüre bebeğe olması gereklimidir... Yoksa sadece Akciğerlerinde sorunlu olan bebeklere mi vurulur.... bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim...saygılar..
28 Eki 2009
11:22
Cevaplayan: Uzm.Dr. HALİT ÖZKAYA  
Cevap:  
Merhaba Gülen Hanım,
Synagis aşı değil bağışıklığı artıran bir serumdur. Respiratuvar sinsisyal virusun (RSV) F proteininin A antijenik bölümündeki bir epitopa yönelik olarak rekombinant DNA teknolojisiyle üretilmiş hümanize bir IgG1 monoklonal antikordur. Yüksek RSV hastalığı riski taşıyan pediyatrik hastalarda RSV'nin neden olduğu ciddi alt solunum yolu hastalığının önlenmesinde; 24 aylıktan küçük ve tıbbi destek alan (oksijen, diüretik, steroid ve bronkodilatör) bronkopulmoner displazisi olanlarda ve bronkopulmoner displazisi olmaksızın 35 haftadan küçük (gestasyon yaşı) (prematüre bebek) olanlarda profilaktik olarak sezon başlangıcında, kullanılmalıdır.
Kullanım endikasyonları:
1.) 2 yaşından küçük olup RSV mevsiminden 6 ay öncesine kadar kronik akçiğer öyküsü olan ve bu sebeple oksijen, bronkodilatör, diüretik veya steroid kullanan hastalar
2.) 32 haftadan daha küçük doğup kronik akçiğer hastalığı olmayan tüm bebekler. 28 hafta ve daha erken doğanlarda 1 yaşına kadar koruma yapılır. 29-32 hafta arasında doğanlara 6 aya kadar koruma yapılır.
3)32-35 hafta arasında doğanlara aşağıdaki risk faktörlerinden iki veya daha fazlası var ise synagis ile koruma yapılır. kreşe verilen bebekler, okula giden kardeşi olan bebekler, evde sigara içilen bebekler, doğuştan havayolu problemi olan bebekler, ciddi nöromüsküler hastalığı olan bebekler.
4) 24 aydan küçük olup ciddi siyanoze kalp hastalığı olan bebekler
5)12 aydan küçük olup doğuştan kalp hastalığı olan bebeklerde eğer kalp yetersizliği tedavisi alıyor ise,ciddi akçiper hipertansiyonu var ise, siyanotik kalp hastalığı var ise.
6)Ciddi immun yetersizliği olan çocuklar(yararlığı ispatlanamamış)
Hoşçakalın
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek