Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları Zühal 
Soru: Bebeğimiz: [ 1217 ]
çocuğuma akut laranjit teşhisi koydular 6 gün penisilin tedavisi verdiler.ayrıca şurup olarak sudafed i verdi doktorumuz bu hastalık hakkında bilgilerinize ihtiyacım var ilginiz için teşekkürler.
24 Mar 2007
09:32
Cevaplayan: Uzm.Dr. HALİT ÖZKAYA  
Cevap:  
Merhabalar Zuhal Hanım,

Larangit  ağzımızı açtığımızda gördüğümüz fariksin alt kısmı olan laringsin  çeşitli baktri veya virüsler ile iltihaplanmasıdır. Bir çeşit ÜSYE dur. Sıklıkla 6 ay -3 yaş arası çocuklarda gözlenir. Daha çok sonbahar ve kış aylarında gözlenir. Çocuklar veya bebekler sıklıkla havlar tarzda öksürük, bazen hızlı nefes alma veya nefes darlığı bazen hafif ateş ile bizlere başvururlar. Ön planda ses telleri bölgesini ilgilendirir.

Akut Larangit ve/veya laringotrakeit (Croup)

Nasıl Bulaşır?

Virüsler doğrudan temasla, havaya karışan damlacıklarla veya virüsle bulaşık üst solunum yolu çıkartılarıyla kirlenen maddeler le temas sonucu bulaşır. Kuluçka süresi soğuk algınlığı virüsleri için 2-6 gün , grip virüsleri için ise 1-3 gün arasında değişir.

Belirtileri Nelerdir?

İlk günlerde burun akıntısı, hafif ateş, soğuk algınlığı belirtileri görülür. Bunlara hafif öksürük eklenebilir. Kısa sürede ses boğuklaşır. öksürük sesi havlamayı andırır. Belirtiler daha çok geceleri yoğunlaşır. Hafif öksürük 3-7 günde giderek geriler.

Soluk borusundan hava geçişi giderek zorlaşır. Burun kanatları hareket eder, göğüste kaburgalar arasının içeri doğru çekildiğ görülür ve öksürük kötüleşir.

Tedavi

Çocuklarda sıklıkla viral  kaynaklı olduğu için antibiotik gerekmez. Bol sıvı alımı sağlanmalıdır.Ateş düşürücü, sıklıkla antihistaminik ve dekonjestanlarla kısa sürede iyileşir. Çocuğun odasında nemlendirici cihazlar kullanılabilir. Daha pratik bir yaklaşım banyoda oluşturulan buharlı bir ortamda çocuğun 20-30 dakika tutulması olabilir. Daha ağır durumlarda hastanede tedavi gerekir. Nadiren tıkanıklık çok aşırı olup hayatı tehdit ederse soluk borusundaki şişmeyi azaltmaya yönelik bazı iğneler (Adrenalin,steroid) gerekebilir. Oksijen verilmesi gerekebilir.bebek veya çocuklarda sıklıkla gece yarısı ve sonrası ortaya çıkar. Çok hızlı olur  ve çok hızlı  geçer.

Korunma

Hasta biteyler ile temas etmemeye çalışmak  ve el yıkamaya özen göstermek

Hastaneye ne zaman başvurmalı?

Yüksek ateş varsa,

Sık nefes alma varsa,

Deri ve tırnaklarda morarma varsa,

Çocukta ani kötüleşme varsa,

Gögüs duvarında çekilme varsa,

Burun kanatları hareket ederse

 

Saygılar
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek